2019 Annual Awards


Title of AwardDog's NameOwner's Name
1

Conformation Awards

2

Kentwood Cup - For the Cardigan defeating the most dogs in All Breed Competition

GCHP CH Kingsbury Claymore Lucky Venture

Jacque Glenn & Don Glenn

3

Del Val Trophy - For the Cardigan defeating the most cardigans in Direct Competition

GCHP CH Kingsbury Claymore Lucky Venture

Jacque Glenn & Don Glenn

4

CH Swansea Busy Trophy - For the Cardigan with the greatest number of Group Placements

GCHP CH Kingsbury Claymore Lucky Venture

Jacque Glenn & Don Glenn

5

#1 AKC Ranked Cardigan in National Owner Handler Series

GCHS CH Pecan Valley Telltail Ka-Ching

Cassie Frank & Betty Ann Seely

7

Best in Show-4

GCHP CH Kingsbury Claymore Lucky Venture

Jacque Glenn & Don Glenn

8

Best in Show-4

GCHG CH Pawcific I Walk With The King PT CAA BCAT CGC TKN

Emily Barnhart & Marian Mizelle

10

Group One Placements-17

GCHP CH Kingsbury Claymore Lucky VentureJacque Glenn & Don Glenn
11

Group One Placements-17

GCHG CH Pawcific I Walk With The King PT CAA BCAT CGC TKN

Emily Barnhart & Marian Mizelle

12

Group One Placements-9

GCHP2 Glasshouse 3c Touch Not The Cat HT FDC CA CGCA TKI

Lori Frost & M'Kayla Stahr

16.5

Group One Placements-2

GCHG CH Avalon's Aristocrat

J Maxie & J Maxie

13

Group One Placements-2

GCHB CH XIV Karat Come Hell Or High Water

Peggy McCoy & Sherri Hurst

12

Group One Placements-3

GCHP CH Harmony's The Point Of No Return

Helen Cantrell

17

Group One Placements-2

GCHP CH Xtacee Beach Cruiser

Kathryn Schwabe & Lisa Rhyner

18

Group One Placements-1

GCHG CH Cadnoclun's Trippy Little Hippie

Elizabeth A Hillebrand & Marian Mcshane

19

Group One Placements-1

GCH CH Cymbrogi's Jacqueline Du Pre

Cynthia Smith

18.5

Group One Placements-1

GCH CH Telltail Spenser For Hire

Rochelle Severance

17.5

Group One Placements-2

GCHB CH Wyncrest Clear Creek Once Upon A Dream CA BCAT CGCA

Mary Hulme & Kathryn Metcalfe

22

Group One Placements-1

GCH CH Wyncrest's You'll Be In My Heart HT CA BCAT SCN SIN SEN RATCH CGC TKN

Kathryn Metcalfe & Rachel Held

23

Group One Placements-1

GCH CH Oak Leaf Redbud Dragon Eye

George Ann Kuettel & Jane Crenshaw

24

Group One Placements-1

GCHB CH Bluefox Quid Pro Quo

Stephanie J Hoyer & Beverly L Mercer

25

Group One Placements-1

GCHP2 CH Aubrey's Tails Of Mystery

Cynthia M Savioli & Vincent Savioli & Sherri Hurst

27

Junior Showmanship

28

Steve Gladstone Award for Top Junior in Junior Showmanship

& Top Senior Class for Junior Showmanship

Megan Dollar

29

Top Intermediate Class for Junior Showmanship

Maddison Barnhart

30

Top Junior Class for Junior Showmanship

Samantha Schrager

32

Agility

33

Top Agility Dog

MACH8 Rippling Waters Clover BN RE FDC MXC3 MJG3 MFC TQX T2B CGCA TKN

Jo Powers

34

Top Agility Dog-Preferred

MACH3 PACH Corwynt Tayken Livin' On The Edge TD MXB2 MJC MXP6 MXPS PADP MJP5 MJPS PAX MFB MFP T2B2 T2BP

Susan Stephon & Donna Lonnquist

36

Master Agility Champion

MACH Aramora's Sweet And Spicy RM2 RAE MXB MJB NF TKI

Janice Tesch & Kerry Tesch

38

Preferred Agility Champion

PACH Heart Of Gold Dynamite CD BN RE HSAs HSBd HIAds HXAd MX MXJ MXPB MJP3 MJPB PAX T2B T2BP

Rosalind Yick

39

Preferred Agility Champion

CH PACH Cool Sensation Z Domu Polanki BN RN MXP5 MXPS MJP5 MJPS PAX XFP CGC TKN

Heather Masch

40

Preferred Agility Champion

MACH3 PACH Corwynt Tayken Livin' On The Edge TD MXB2 MJC MXP3 MXPB MJP3 MJPB PAX MFB T2B2

Susan Stephon & Donna Lonnquist

41

Preferred Agility Champion

CH PACH Weatherbee's Mile High Mtn Top BN RN MXP5 MXPS MJPB PAX2 CGC

Kimberly Tilbury & Danny Honeycutt

42

Preferred Agility Champion

MACH2 PACH Holleighsnowrose Reba Mcentail MXG MJG MXP3 MXPB MJP3 MJPB PAX T2B

Kathy Roberts & Eric C Roberts

43

Preferred Agility Champion

PACH Idylls Ode To A Gryffyns Journey RE HT MXP4 MXPB MJP6 MJPS PAX CAA THD RATN CGC TKN

Lisa Woiwood & Elaine Ballman

45

Agility Grand Champion

CH AGCH PACH7 Corwynt Tayken Timberline Jett CDX RAE HSAds HIAd AX AXJ MXP20 MXPC2 PADP MJP20 MJPC2 PJSP PAX7 OF FTCP1 MFPB2 TQXP T2BP4 RATM CGCA CGCU TKA

Sylvia Brownlee, Donna L Lonnquist & Michael Macleod

47

Obedience

48

Top Obedience Dog

OTCH Elyan Andrews Honor Roll UDX3 OM6 BN RAE

Sheri O'Brien

49

Obedience High in Trial-3

OTCH Elyan Andrews Honor Roll UDX3 OM6 BN RAE

Sheri O'Brien

51

Rally

52

Top Rally Dog

RACH2 Coedwig's He's My Obsession CD PCD BN RM5 RAE6 NJP CA CGCA TKA

Ashley Nicole Brown

54

Rally Champion

GCHS CH RACH Xiv Karat Cherry On Top CD PCD BN RM3 RAE10 FDC MXP2 MJP MFP THDN CGCA TKN

Rebecca L Voegtlin

55

Rally Champion

CH PACH RACH Xtacee Recess Is Great UDX RM3 RAE3 PT MXP9 MXPG MJP7 MJPG PAX2 MFPB TQXP T2BP THDA CGCA

Norbert W Kowal & Christine C Kowal

56

Rally Champion

MACH RACH Aramora's Sweet And Spicy CD RM3 RAE2 MXS MJB NF TKI

Janice Tesch & Kerry Tesch

57

Rally Champion

RACH Coedwig's He's My Obsession CD PCD BN RM3 RAE4 NJP CA CGCA TKA

Ashley Nicole Brown

60

Herding

61

Herding Excellent Course A Ducks

Raglan's Tadpole HSAd HSBd HSDs HIAds HXAd HSAsM NA NAJ AXP MJP2 NF MFP T2BP

Shannon Murphy

62

Herding Excellent Course A Sheep

Coedwig's Mad About Ewe RE HSAds HIAs HXAs AJP NFP RATS CGCA TKA

Kathleen Kane & Bruce Allert

63

Herding Excellent Course A Sheep

Raconteur I'll Have Another BN RN HSAds HSBd HIAds HXAs OAP AJP SCN SEN CGC TKI

Merinda Tiffany

65

Tracking

66

Variable Surface Tracker

Dragontails Black Irish Moon RA VST AXP MJP XFP SCN SEN SBN RATN CGC TKP

Kayelene Hawthorne & Arlene Irby

67

Champion Tracker

CT Dragontails Black Irish Moon RA AXP MJP XFP SCN SEN SBN RATN CGC TKP

Kayelene Hawthorne & Arlene Irby

69

Special Awards

71

CWCCA Service Award

Jane Crenshaw

72

CWCCA Sportsmanship Award

Lisa Phillips

73

CWCCA Champion of the Heart

CH Braeling Tail of Too Cities PT  "Dickens"

Joan Chapel

74

AKC Sportsmanship Award

Jinnie Strickland

1.5

Top Awards

6

AKC Plaques

11.5

Group One Placements-7

GCHG CH Toreth's Tungsten Archer FDC

Léo Washburn, Mark Thorson & Kathy Miller